Новини

Спільна заява постачальників електроенергії: Україна втратить експорт електроенергії після прийняття ініційованих НКРЕКП змін до Кодексу системи передачі
Ср, 29 сiчня, 18:54

Спільна заява постачальників електроенергії: Україна втратить експорт електроенергії після прийняття ініційованих НКРЕКП змін до Кодексу системи передачі

Постачальники електроенергії, українські та міжнародні трейдери заявляють про високу вірогідність повного припинення експорту електроенергії з України у разі внесення змін до Кодексу системи передачі у частині накладання плати за передачу та диспетчерське (оперативно-технологічне) управління на експортерів. Дана ініціатива передбачена в новій редакції Кодексу, запропонованій Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Затвердження змін комісією заплановане на 31 січня 2020 р.
Пропозиція регулятора передбачає накладання на експортерів додаткового навантаження у розмірі 165,47 грн/МВт. Це збільшить собівартість української електроенергії, що призначена для експорту на понад 10%, що зробить її неконкурентною на зовнішніх ринках. Нові експортні контракти в 2020 укладатися не будуть, майже повністю припиняться спотові операції, а діючі довгострокові контракти будуть виконуватися за рахунок електроенергії, придбаної на зовнішніх ринках.
Дане рішення не лише спотворить конкуренцію, поставивши український ресурс в програшне становище із рештою європейський країн, але й заблокує прихід міжнародних компаній та інвестицій в українську економіку, який розпочався із запуском ринку електроенергії в липні 2019 року.
Учасники ринку електроенергії України переконані, що Кодекс системи передачі повинен відповідати нормам Енергетичного співтовариства ЄС. Відповідно до Директиви ЄС 2003/54, а також обов'язкової для прийняття до уваги позиції суду ЄС у справі № C-305/17 FENS vs Slovak Republic від 06.12.2018 встановлення тарифу на передачу при здійсненні експортних операцій заборонене, бо тариф на передачу при експорті є збором еквівалентним митному збору. Запропоновані зміни в Кодекс прямо протирічать Угоді про Асоціацію між Україною та ЄС, яка передбачає заборону на встановлення зборів, еквівалентних миту. Болгарія була останньою країною ЄС, яка за повної підтримки з боку Секретаріату Європейського Співтовариства скасувала усі додаткові мита з експорту електроенергії. Більше того, експорт звільнений від додаткових платежів в країнах, які не є членами Енергетичного співтовариства і експортують електроенергію в Україну. Зокрема, в Росії та Білорусі.
Слід зазначити, що за даними ДФС за результатами 2019 року валютна виручка від експорту електроенергії склала 379 млн доларів. В 2020 році ще існує потенціал збільшення цього показнику завдяки подальшій лібералізації ринку.
Експортери та постачальники електроенергії зацікавлені в розвитку українського ринку електроенергії, його лібералізації та інтеграції в європейський ринок. Виходячи з цього, ми закликаємо усі органи державної влади, відповідальні за енергетику, економічну політику, міжнародну торгівлю та євроінтеграційний процес, не допустити прийняття дискримінаційних норм, які заблокують експорт української електроенергії.
Дану заяву підтримують діючи та потенційні експортери української електроенергії:
ТОВ "Агроакваресурс"
ТОВ "АКСПО Україна"
ТОВ "ДЕ Трейдинг"
ТОВ "Д.Трейдінг"
ТОВ "Енергопостачальник"
ТОВ "ЕРУ Трейдінг"